Trócsányi László igazságügyi miniszternek alapvető kötelessége volna, hogy bocsánatot kérjen a romák lehetséges radikalizálódásával kapcsolatos kijelentéseiért - közölte kedden magyar újságírókkal Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció alelnöke, európai parlamenti (EP-) képviselője.
A miniszter hétfőn egy magas szintű, a büntető igazságszolgáltatásnak a radikalizálódás megelőzésében való szerepéről szóló konferencián arról beszélt Brüsszelben, hogy Magyarországon úgynevezett idegen harcosok eddig nem fordultak elő, de a Schengeni Övezet tagjaként tranzitországgá válhat, ezért fontos az igazságügyi együttműködés, például a légi utasok adatainak nyilvántartása. Kitért az uniós romaintegrációs keretstratégia fontosságára, mert - mint mondta - a radikalizmus más csoportokat is érinthet; ezért ennek egy olyan aspektusára szeretné felhívni a figyelmet, amely eddig nem került szóba.
"Rendkívül fontos dologról van szó. Tizenkétmilliós közösség Európában. Le vannak szakadva. Az ő társadalmi felzárkóztatásuk rendkívül fontos, hiszen ők is áldozatai lehetnek a radikalizálódásnak" - magyarázta a miniszter, aláhúzva, hogy azt szeretné, ha az Európai Bizottság a jövőben is kiemelt programnak tekintené az uniós romastratégiát.
Az EUObserver uniós portál ezt úgy interpretálta, hogy a miniszter szerint fennáll a veszélye, hogy európai romák idegen harcosként Szíriában köthetnek ki a dzsihádisták és más radikális csoportok soraiban. A minisztérium közleménye szerint az EUObserver hazudott, az elmondottakat "saját fantáziájának megfelelően kiegészítve tálalta", Trócsányi László sem dzsihadistákról, sem Szíriáról nem beszélt, a minisztérium pedig az esetet minden határon túlmenő provokációnak tekinti, és jogi lépéseket helyezett kilátásba.
Niedermüller Péter elmondta, hogy magas rangú politikusok arról tájékoztatták, hogy Trócsányi László kijelentéseivel "kisebb fajta botrányt kavart".
"Ez a fajta érvelés nemcsak, hogy légből kapott, hanem politikailag téves és morálisan is elfogadhatatlan" - szögezte le a DK politikusa, hozzátéve: semmi jele nincs, hogy a romák körében bármilyen radikalizálódási tendencia lenne. Az EP-képviselő rámutatott, hogy a romák szerte Európában súlyos diszkriminációnak vannak kitéve a munkaerőpiacon, az oktatásban és az egészségügyben egyaránt.
"Ezek az emberek áldozatok" - tudatta Niedermüller, aki szerint a miniszternek a romaintegrációs stratégia megvalósítása, a cigányság teljes jogegyenlőségének elősegítése, az iskolai szegregáció elleni fellépés volna a feladata, "ehelyett fantazmagóriákba bocsátkozik, ami semmi másra nem jó, mint, hogy tovább stigamatizálja, megbélyegezze a magyarországi és európai romákat is".
(MTI)