Dr. Dávid Ferenc: Amerika visszavág
A Nemzeti Adó – és Vámhivatal honlapjának tanúsága szerint az Amerikai Egyesült Államok 2022. július 8 -án diplomáciai úton értesítette Magyarországot, hogy egyoldalúan felmondja az USA és Magyarország közötti kettős adóztatás elkerüléséről szóló Egyezményt. Emiatt az Egyezmény 2023. január 8-val felmondottnak tekinthető, azonban annak rendelkezései az adó megállapítása tekintetében 2023. december 31-éig még alkalmazhatók. Következésképpen bár az egyezmény megszűnt, az idén év végéig keletkezett jövedelmek adójogi kezelésében nincs változás.
Forrásadós jövedelmeknél 2024. január 1-jén vagy ezt követően fizetett vagy beszámított összegekre, míg egyéb adók tekintetében a 2024. január 1-jén vagy ez után kezdődő adózási időszakokra az Egyezmény rendelkezései hatályukat vesztik. Az alábbi szakértői véleményt azenpenzem.hu szakportálról vettem át:
A kétségtelenül barátságtalan amerikai lépésnek egyik alapos oka lehet, hogy a Fidesz többségű Magyar Országgyűlés tavaly nyáron – abszolút érthetetlen módon – a következő határozatot hozta: „Az Országgyűlés ellenzi a multinacionális csoportokra az Unióban alkalmazandó globális minimum-adómértékről szóló tanácsi irányelvtervezet elfogadását”. A DK képviselőjeként felszólaltam a döntés ellen és hangsúlyoztam, hogy a kiegyensúlyozatlan költségvetési helyzetben Magyarország nem mondhat le egy többlet-bevételi forrásról, hiszen a hazánkban hatályos 9 százalékos társasági adó – a globális minimumadó bevezetésével – 15 százalékra emelkedne, azaz 6 százalékos többlet-adóbevétel realizálódna úgy, hogy a fizetési kötelezettség a hazai kis – és középvállatokra nem terjedne ki. Németországban 30 %, Franciaországban 26,5 %, Ausztriában 25 %, Szlovákiában 21 %, Lengyelországban és Csehországban 19 %, az USA-ban 21 % a társasági adó mértéke. Ha Magyarországon ez 15 %-ra nőne, az egyáltalán nem veszélyeztetné országunk befektetői vonzerejét, és tömeges elbocsájtásoktól sem kell tartani, (tekintettel a munkaerőhiányra), ugyanakkor a központi büdzsé 100-200 milliárd forinttal gazdagodhatna. Érveim nem találtak meghallgatásra, a Fidesz kierőszakolta az elutasító döntést.
Emlékezzünk! Az USA-val az élen 140 (!) állam adta nevét a 15 százalékos globális minimumadó bevezetéséhez, Magyarország viszont visszakozott. Az Amerikai Egyesült Államok nem tétovázott, és felmondta a több mint 40 éves amerikai-magyar adóegyezményt. Orbán és csapata az EU fórumain végül kialkudott egy kompromisszumos megoldást a globális minimumadóra vonatkozóan, de a világ vezető hatalmát ez már egyáltalán ne hatotta meg, és szerződést bontott hazánkkal. Megint mi húztuk a rövidebbet!
Magyar ember nem felejt - szoktuk mondani. Most kiderült, hogy az amerikai sem!