A magyar kormány felsőoktatás elleni hadjáratának esett áldozatul a kulturális antropológia képzés is. A lépés része annak a kormányzati politikának, amelynek keretében „hasznossági” szempontokra hivatkozva át akarják alakítani a felsőoktatási rendszert, támogatásokat akarnak megvonni, és 2016-ra megszüntetnének hatvan szakot. A váratlan döntés miatt korábban André Singer, a brit Királyi Antropológiai Intézet elnöke is felemelte a szavát. Nemrégiben pedig az Amerikai Antropológiai Társaság vezérigazgatója fordult levélben Balogh Zoltán miniszterhez, amelyben kiáll a Magyar Kulturális Antropológiai Társaság tiltakozó állásfoglalása mellett.
Elfogadhatatlan, hogy a kormány éppen a kiemelt fontosságú területeken akar megszorításokat és nyirbálásokat végezni. A társadalomtudományok mint terület nem csak a jelen, hanem a jövő generációk számára is nagy jelentőséggel bír.
A DK szerint fontos a felsőoktatás színvonalának emelése, ugyanakkor a mostani kormányzati lépésekkel nem járulnak hozzá a cél eléréséhez. A DK nem ért egyet azzal a szakmaiatlan érveléssel, hogy a felsőoktatási intézmények ontják magukból az értéktelen diplomákat, mivel a kutatások szerint a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek nagyobb esélyük van a munkaerőpiacon való elhelyezkedésre. A DK úgy véli, hogy a felsőoktatási erőviszonyokat nem az államnak, hanem a piaci versenynek kell alakítania.
Niedermüller Péter
EP képviselő
alelnök