A Kúria mai ítélete a Huszár-telepi iskola ügyében ellentétes az első és másodfokú bíróság döntésével, az elmúlt évek következetes magyarországi jogi gyakorlatával és Emberi Jogok Európai Bíróságának számos ítéletével, amelyek kivétel nélkül jogszerűtlennek mondták ki a roma diákok elkülönített oktatását.
Az ítélet indoklása a szülők a szabad iskolaválasztására hivatkozik, miközben csak aránytalan terhet vállalva vihetnék más intézménybe a gyermekiket. Még aggasztóbb, hogy az indoklás szerint az iskola vallásos célja, "cigánypasztorizációs" jellege teszi jogszerűvé az elkülönítést. Ez az érvelés feltűnően hasonlít a perbe szégyenletes módon a szegregáció védelmében beavatkozó Balog Zoltán miniszter nézeteire. Ez a jogi döntés korlátlanul kihasználható kiskaput nyit a roma gyerekek vallási indokokra hivatkozó elkülönítésére és hátrányos helyzetbe hozására.
A szegregáció azért elfogadhatatlan, mert kutatások bizonyítják, hogy az együttnevelés jobb esélyt jelent a diákok számára és az etnikai feszültségeket is csökkenti. Az Európai Unió dokumentumai sürgetik az iskolai szegregáció felszámolását, az Európai Bizottság már kötelességszegési eljárást is indított Csehország ebben az ügyben.
Mivel a hazai jogszolgáltatás immár nem nyújt védelmet a roma diákoknak, a Bizottsághoz fordulok, hogy tegye meg a hátrányos megkülönböztetés gyakorlata ellen szükséges lépéseket.
Niedermüller Péter
EP képviselő,
alelnök DK