– Ha Pad Ferenc tarol Tapolcán, akkor az Együtt és a PM létezése politikailag indokolatlanná vált volna – az egyik elmélet szerint ezért állt be a DK olyan gyorsan az MSZP-s jelölt mögé. A másik verzió – már Pad bukása után – úgy szól: azzal, hogy a DK besorolt Pad mögé, gyengítette a szocialisták emberét, de így az MSZP már nem törhet vezető szerepre a baloldalon. Melyik értelmezést érzi a magáénak?
–
Ezzel szemben a DK az a párt, amelyik a kezdetektől mondja, hogy összefogás kell. Nem tud olyan választást említeni, amin ne közös jelöltre törekedtünk volna. Még Újpesten is így állapodtunk meg, csak mire felébredtünk, szocialista barátaink…
– Idézőjelben?
–
Nem, őszintén. Szóval, szocialista barátaink úgy íratták alá az ajánlóíveket, hogy csak az MSZP szerepelt rajtuk jelölő szervezetként.
– Szó nélkül benyelték?
–
Mindenki nehezen tanulja ezeket a szerepeket, látszik, hogy a szocik is. Pad Ferit ők kiválasztották, megnevezték, és eldönthettük, hogy támogatjuk vagy szembe megyünk vele. Nem jó az ilyenfajta nyomásgyakorlás, de ez benne van a politikában. Bennem nincs sértődés.
– Az MSZP-ben viszont lett, amikor a kampány záró hetében összemosta Simicska Lajost és Puch László egykori MSZP-pénztárnokot.
–
Ó, nem!
– Dehogynem.
–
Azt mondtam, az inasa se lehetne Simicskának.
– De ugyanolyan mutyistának nyilvánította.
–
És hányszor mondtam ezt az utóbbi években? Vagy nyolcszor-tízszer.
– Az időzítés azért példaértékű!
–
Ön már csinált velem interjút. Megbeszéltük előre, hogy mit fog kérdezni?
– Nem.
–
A Figyelő újságírójával sem beszéltem meg. Ne legyünk már abnormálisak, utálom az olyan politikusi szerepet, ami mindent megkonstruál a hazugság és az igazság között. 2006-ban én már megfizettem ennek az árát, többet nem taktikázom. Ha kérdeznek, válaszolok.
– Adott politikai helyzettől függetlenül?
–
Mondtam volna azt: szerkesztő úr, ezt kérdezze meg jövő héten? Nem lehet egyszerre azt követelni tőlünk, hogy legyünk tisztességesek és normálisak, közben pedig elvárni, hogy a szükséges taktikai manővereket végrehajtsuk.
– Hát, tényleg nem nagyon taktikázott: miközben Veszprémet mértéktartóan elkerülte, Tapolcán személyesen kampányolt, noha pont Orbán Viktor mondta, hogy már csak ön az egyetlen, akire mutogatni lehet, akivel mozgósítani lehet. „Alig tudom felrángatni magam mellé a színpadra Gyurcsányt”, így mondta. De most ment magától.
–
Én ebben végtelenül egyszerű és fegyelmezett ember vagyok. Aki irányítja a kampányt, az diktál. Itt Gőgös Zoltán, az MSZP megyei elnöke irányított. Ő mondta, hogy mikor hova menjek – én csinálom. A normális politikus ebben nem játszik önálló szerepet. Nem vagyunk primadonnák.
– És miért bukott el Pad Ferenc?
–
Nincs általános modell. Egy nagyon baloldali körzetben, mint Újpest, lehet nagyon baloldali jelöltet indítani.
– A tapolcai választókerületben Ajka csont baloldali volt, de nem ment el.
–
Nem ment el eléggé. Egy inkább polgári hátterű, időnkét jobbra dőlő körzetben – mint Veszprém – érdemes egy inkább középen álló embert találni – az mindegy, hogy civil vagy nem civil, a karaktere számít. Ez Veszprémben be is jött. Az kérdés, hogy egy erősen jobbra húzó körzetben kampányolhat-e a győzelem esélyével egy markánsan baloldali jelölt. Már csak azért is, mert a masszív pártszimpátiával nem rendelkező választók a jelek szerint a legesélyesebb kihívóra szavaznak. És Tapolcán lehetett tudni, hogy a Jobbik erősebb kihívónak számít, mint a baloldal. Mindenesetre a három választást csak együtt tartom elemzésre érdemesnek – a legfontosabb, hogy háromból hármat bukott a Fidesz. Egy balos körzetet és egy középen állót elvitt a demokratikus ellenzék, egy jobboldalit pedig a szélsőjobb. Mit kell ezen csodálkozni?
– És van súlya a protesthangulatnak 2015-ben?
–
Igen. Nehéz belőle visszajönni, nekem van benne tapasztalatom. A trendeket megfordítani pokolian nehéz. Mert nem a politika csinálja a hullámokat, hanem csak felül rá. Nehéz akkor kormányozni, amikor nem árad feléd a szeretet. Nem lehet könnyű akkor fordítani, amikor elvesztetted a kétharmadodat és a médiád nagy részét.
– Nem tart attól, hogyha háromosztatú marad a politikai erőtér, akkor megbénul az ország?
–
Három és fél osztatú.
– Tessék?
–
Legyünk méltányosak az LMP-vel. Matematikailag a legtöbb szavazatot szerző párt a parlamentben is többségre vergődhet: egy országosan 38 százalékot tudó formáció elviheti a parlamenti mandátumok felét. A dilemma súlyosabb: hogyan lehet úgy békében kormányozni, hogy egyértelmű: az aktív választók körében is kisebbségben van a kormánypárt.
– Egyes balos értelmiségi vélemények szerint akkor a baloldal szavazzon a Fideszre, hogy kellő erővel tarthasson ellen a Jobbiknak.
–
Egy csudát! A háromosztatú rendszerben 1,6-1,8 millió ember elegendő a győzelemhez. Ettől a demokraták nem állnak messze. Igaz, a Jobbik sem. Ha a Fidesz veszít 200-300 ezer szavazatot, a baloldal behúz ugyanennyi választót és a Jobbik nem erősödik tovább, akkor 2018-at meg lehet nyerni. Miért kéne a választás előtt három évvel lemondani arról a lehetőségről, hogy baloldali többség legyen?
– Mi lehet a többséghez vezető út? Működhet a választási párt modellje?
–
Nagyon intelligensnek kell lenni ahhoz, hogy a pártok önállóságának megőrzése mellett legyen egy deklarált pártszövetség. Ha adott az intelligencia, akkor meg lehet csinálni. De 2014 tanulsága az, hogy nem szabad 2017-ig várni az együttműködés kereteinek kitalálásával – legyenek azok bármilyen lazák.
– És megjött az intelligencia? Már nem akarják „megölni egymást” a balpártok vezetői mint ’13-ban és ’14-ben?
–
Nekem is és a DK-nak is érdemi politikai ambícióink vannak – de tudomásul kell venni, hogy ezeknek a támogatás szab határt. Ha ennek az oldalnak az MSZP a legerősebb pártja, akkor az ő szava ér a legtöbbet. De nem kell nyafogni, tessék több támogatót szerezni.
– Az hoz támogatót, ha ön állandóan mint realitásról beszél az előrehozott választásokról?
–
A Fidesz elvesztett három időközi választást. Folyamatos nyomás alatt kell tartani a kormányt, és készülni. Badarság lenne a kormányváltást akaróknak azt mondani, hogy üljenek otthon, olvassanak Vasárnapi Híreket, és három év múlva menjenek szavazni. Aki ezt mondja a híveinek, az inkább szervezzen varrószakkört.
forrás:
Vasárnapi Hírek