Ebben az évben megkezdte "üzemszerű" működését a fideszes rombolás a mezőgazdaságban. Tavaly a hortobágyi földmutyiktól és kishantos végérvényes "elhantolásától" volt hangos a sajtó, idén azonban ezeket sokszorosan felülmúló rombolás vette kezdetét.
Januártól az 1200 hektárnál nagyobb területen gazdálkodók az 1200 hektárt meghaladó földterületre Európában egyedülállóan csak nálunk nem kaphatnak uniós jövedelempótló támogatást. Az így "megspórolt" milliárdokat Lázár János személyesen osztogatja. Ebben és a következő években több tucat gazdasági társaságnál lejár az eddig bérelt állami földek szerződése. Ezek a gazdaságok már nem is pályázhatnak az eddig használt földekre. Folyamatosan járnak le a magánszemélyekkel kötött földbérleti szerződések is, és az 1200 hektárnál nagyobb gazdaságok már nem is pályázhatnak a szerződés megújítására. Ez a korlát valamivel több mint 500 gazdaságot érint, azonban a mezőgazdasági alkalmazottak zömét ezek foglalkoztatják, és ezekben a gazdaságokban nevelik az állatállomány döntő részét. A mezőgazdaság által a költségvetésbe befizetett adók, járulékok közel kilenctizedét ezek fizetik be.
Azzal, hogy ezek a gazdaságok – amelyek a magyar és az uniós szabályok szerint is a kis és középvállalkozások közé tartoznak – elvesztik gazdasági alapjuk egyik fontos pillérét, veszélybe kerül sok tízezer munkahely, és az állattenyésztés jelentős része is. Ez a folyamat megtöri a magyar mezőgazdaság gerincét, olyan súlyos károkat okoz, amit nagyon hosszú idő alatt lehet majd helyrehozni.
A DK követeli, hogy a kormány haladéktalanul kezdje meg egy társadalmi párbeszédben újragondolt földtörvény előkészítését, annak elfogadásáig pedig azonnal állítsa le ezt az esztelen és semmivel sem indokolható rombolást, függessze fel a földtörvény alkalmazását, az uniós jövedelempótló támogatás egyedülállóan ostoba és diszkriminatív elvonását.
Nagy-Huszein Tibor
Alelnök DK