A katasztrofális állapotban lévő magyar egészségügy évek óta ugyanazokkal a problémákkal küszködik: az állandó pénzhiány elavult kórházakat, méltatlan fizetéseket, rossz munkakörülményeket és emiatt rengeteg magyar orvos és ápoló külföldre távozását eredményezi. A kórházak leterheltsége ugyanakkor érdemi pluszforrás igénybevétele nélkül is csökkenthető lenne, ha a már kialakult betegségek kezelése helyett nagyobb súlyt kapna azok megelőzése.
Az egészségügy jelenleg is rendelkezik azzal a személyi háttérrel és módszertannal, amely széleskörű szűrőprogramokat tenne lehetővé, a kormány azonban - hiába ígérte 2013-ban - mégsem indított ilyeneket, pedig ezek érdemben nem terhelnék le a magyar költségvetést. A minimális kezdeti befektetés ráadásul pár éven belül meg is térülne, hiszen a korai szakaszban felismert betegségek nagy része később nem terhelné az egészségügyet, mert kevesebb komoly beavatkozásra és műtétre lenne szükség.
A Demokratikus Koalíció szerint az Orbán-kormány nem csak az évről-évre jelentkező forráselvonásokkal, hanem a szakmai szempontok teljes figyelmen kívül hagyásával is komoly károkat okoz a magyar egészségügynek. A DK szerint széleskörű szűrőprogramokkal nagyban javítható lenne az emberek életminősége és komoly fejlődést lehetne elérni az egészségügyben is, nem is beszélve egy fenntartható finanszírozási rendszer kialakításában rejlő lehetőségekről.
László Imre
a DK egészségügyi kabinetjének vezetője