A hazai és nemzetközi sajtó több ízben leplezte le, hogy a magyar állam helyett egy offshore cégháló gazdagodik a hazai gázüzleten. A MET-nek csak 2012-ben 50 milliárd forint volt az adózott eredménye a nyugatról vásárolt gáz drágán történő továbbadásából, ami így oligarchazsebekbe vándorolt.
Mivel egyértelmű, hogy az offshore cég monopolhelyzete nem jöhetett volna létre az MVM, tehát az állam közbenjárása nélkül, ezért a Demokratikus Koalíció az Európai Bizottsághoz fordult. A DK azt szerette volna megtudni, hogy a MET gázbizniszét lehetővé tévő jogszabályi háttér összefér-e az Európai Unió versenyjogi szabályozásával.
Az Európai Bizottság válasza szerint a magyar állam az energiaügyi uniós jogszabályokat nem megfelelően ültette át a magyar jogrendbe, ezért a Bizottság 2015. február 27-én hivatalos felszólítást küldött a magyar kormánynak.
A DK megengedhetetlennek tartja, hogy a kormány Fidesz-közeli oligarchák zsebébe csatornázta azokat a milliárdokat, amelyek a magyar adófizetőket illetnék meg és nem szakított ezzel a gyakorlattal az Európai Bizottság figyelmeztetése ellenére sem.
A DK szerint az ügyben most már Orbán Viktor tartozik beszámolóval: akár egy Magyarországot érintő kötelezettségszegési eljárást is kockáztatna azért, hogy továbbra is Garancsi István Videoton-tulajdonos gazdagodjon a gázbizniszen a magyar adófizetők helyett?
Kerék-Bárczy Szabolcs
Elnökségi tag
Demokratikus Koalíció