Dobrev Klára új korszakot hirdetett vasárnapi beszédében

2025.05.11.

Dobrev Klára új korszakot hirdetett vasárnapi beszédében

 

Dobrev Klára vasárnap élő videóüzenetben hirdetett új korszakot a DK és a magyar baloldal történetében. A bejelentkezést egy személyes vallomással kezdte: „Megjártam a poklok poklát az elmúlt hónapokban. Tudtam, hogy az életem gyökerestül megváltozik. Mert egy részemtől, amellyel többet éltem együtt, mint nélküle, örökre el kell búcsúznom” – mondta. Élete legnehezebb döntését meghozva most új fejezetet nyit – nemcsak saját életében, hanem a magyar baloldal történetében is. Úgy érzi, a gyermekeivel és a közösségével szembeni felelőssége miatt kellett megerősödnie: „Az ember akkor a legerősebb, amikor túl van élete legnagyobb kihívásán.”

Beszédében hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc visszavonulásával a gyurcsányozásnak is vége van. Aki mostantól ezzel próbál támadni, az csak beismeri, hogy fogalma sincs a valódi problémákról és megoldásokról – mondta. Beismerése annak, hogy jobban tudnak gyűlöletet kelteni, mint országot vezetni.

Dobrev úgy fogalmazott: „Nem hiszek az egyszínű világban.” Szerinte a politikában sincs kizárólagos út, ahogyan a kormányon lévő és az ellenzéki jobboldal is próbálja elhitetni velünk: „Szörnyű ez így, mert ebből csak acsarkodás van. Meg rossz hangulat. Én meg utálok acsarkodni.” Kijelentette, hogy ő nem akar hangosabb lenni másoknál, nem akar megalázni senkit, hanem figyelni akar az emberekre. Mert a kizárólagos megoldásokból mindig egyeduralom lesz.

A jobboldalon ma azon megy a versengés, hogy ki a hangosabb, ki tud nagyobbat mondani, ki az erősebb – miközben a mulliókat foglalkoztató kérdésekről már nem lehet nyugodtan, egymásra figyelve beszélgetni Dobrev Klára szerint. „Pedig ugyanazzal a szájjal mosolyogni is lehet, amivel ők üvöltözni szoktak! Egy anya a fiainak sem engedi meg, hogy így viselkedjenek!” – mondta.

Megígérte, hogy ő sohasem fog így viselkedni, soha nem fog megszégyeníteni másokat, és nem fog bohócos emojit rakni Orbán, Magyar vagy valaki más posztja alá. „Nem akarok hangosabb, sem erőszakosabb lenni másoknál. Én oda akarok figyelni az emberekre, meg akarom érteni őket” – jelentette ki.

Beszédében részletesen szólt a hétköznapi emberek nehézségeiről, a fizetésekből megélni próbáló családokról, a megfélemlített munkavállalókról, és azokról, akiknek az állam már nem nyújt támaszt. „Engem ők érdekelnek – a korán kelők, a sokat dolgozók.” Azok mellett áll, „akiknek egy végigdolgozott nap és a család ellátása után már csak arra van energiájuk, hogy az ágyukba zuhanva görgessék a telefonjukat.” 

Példáiban felemlegette, a középkorú férfit, akinek görcsöl a gyomra reggelente, amikor el kell mennie dolgozni, mert nem tudja, hogy alázzák majd meg újra a munkahelyén, miközben a fizetése már nem elég a gyerek új cipőjére és a dráguló élelmiszerekre. Felemlegette a pénztárasokat, a gyári munkásokat, a futárokat, akik végigdolgozzák az életüket, miközben este nézhetik Facebookon, hogy milyen új cipőben pompáznak azok, akiknek dolgoznak. Kijelentette: „Velük akarok foglalkozni, mert az Orbán-rendszerben már mindenkit kirúgtak vagy megfélemlítettek, aki nekik segíthetne.”

Dobrev Klára elmondtabaloldalinak lenni azt is jelenti, hogy nem fogadjuk el a világ igazságtalanságát, mert az nem örök törvény. Az emberek meg tudják változtatni. „Nekem senki ne magyarázza meg a jobboldalon, hogy rendben vannak 120 meg 150 ezer forintos nyugdíjak, mert ilyen számítási mód és olyan egyenlet alapján ez jött ki. Akkor az a számítási mód nem jó, az az egyenlet nem jó” – bírálta a nyugdíjrendszert, hozzátéve, hogy az az egyetlen jó egyenlet, amely olyan nyugdíjat hoz, amelyből normálisan meg lehet élni. 

A lakhatás kérdésében is határozott kritikát fogalmazott meg. Szerinte az nincs rendben, hogy a mai fiataloknak csak akkor van lehetőségük saját lakáshoz jutni, ha örökölnek a családjuktól. Úgy gondolja, hogy a politikusok dolga megoldani ezt a válságot is. 

A baloldali identitásról szólva hangsúlyozta: „Baloldalinak lenni azt jelenti, hogy hiszünk abban, hogy senki nem értéktelen csak azért, mert szegény, beteg, kiszolgáltatott vagy valamiben más, mint a többség.” Elmondta, hogy őt érdekli, mi történik a szegény, kiszolgáltatott emberekkel, és nem kér azokból, akik végig nézik a nyomort és a megalázottságot. Azt akarja elérni, hogy ilyen ne lehessen a 21. századi Magyarországon.

A szabadságra áttérve Dobrev Klára kijelentette: mást gondol róla, mint a jobboldal. Szerinte a szabadság nem azt jelenti, hogy mindenki azt csinál, amit akar, és nem az a szabadság, hogy az erős mindent megtehet a gyengébben szemben. Elég csak arra gondolni, hogyan hajtja be a bank kamatostul a babaváró hitelt a családon, amely épp akkor veszítette el az édesapát, vagy hogyan tehetik tönkre a végrehajtók egy élet munkáját. „Azt akarom, hogy az állam ott legyen ezek mellett az emberek mellett, és megvédje őket az erősebbtől” – mondta.

Élesen bírálta a nemzetközi nagyvállalatokat, és azokat a jobboldali hangokat, amelyek kizárólag a versenyképességről és vállalati profitokról beszélnek, miközben a hétköznapi emberek egyre kiszolgáltatottabbak.

A vagyonok visszaszerzése és az elszámoltatás szerinte szükséges, de nem elég: „az emberek kiszolgáltatottsága nem változik meg a lopott vagyonok visszaszerzése után sem, ha a jobboldal változatlanul egyedül kormányoz.” Egy ilyen világban a bankok továbbra is a hitelként felvett pénz ötszörösét-hatszorosát szedhetik vissza a devizahitelesektől, és továbbra is a rezsiszámlát benyújtó cégek profitja a szentség. Dobrev Klára egy olyan világot szeretne, ahol „nem extraprofit van, hanem jólét.”

A politikus számára baloldalinak lenni azt is jelenti, hogy senkinek a fájdalma sem gumicsont. Ő nem fogja megtagadni azt az édesanyát, aki a meleg fia miatt esténként sírva alszik el, mert félti a gyerekét, hogyan bántják majd másnap az iskolában. Éppen ezért leszögezte: ő idén is ott lesz a Pride-on. 

Ukrajna kapcsán határozottan kijelentette: „Az a magyar nemzeti érdek, hogy egy erős EU-tag Ukrajna legyen köztünk és Oroszország között.” Nem fog mismásolni ebben az ügyben sem, és nem ijed meg „egy ócska plakátkampánytól”, még akkor sem, ha Ukrajnának sokat kell tenni azért, hogy teljesítsék a tagság feltételeit.

Dobrev Klára úgy véli, hazugság, amikor a jobboldali pártok azt mondják, hogy nincs jobb- és baloldal, mert aki ezt mondja, az valójában azt hirdeti, hogy csak a jobboldal létezik. Felidézte, hogy még a Horthy-rendszerben sem fordult elő olyan, hogy ne lett volna baloldali párt a Parlamentben. „Azért vagyok itt, hogy a baloldal ott legyen 2026 után is a parlamentben és meghatározó erő legyen az Orbán utáni Magyarország alakításában. A baloldal nélkül nincs kormányváltás, nincs új országgyűlés. Egyszerűen azért, mert a baloldali embereket nem lehet kirekeszteni a nemzetből.”

A beszéd zárásaként megragadta az alkalmat, hogy „úgy igazán” bemutatkozzon : „Dobrev Klára vagyok, 53 éves, öt gyereket nevelő jogász, közgazdász, egyetemi oktató. A közéletben nem valakinek az unokája, lánya, felesége vagyok. Ha vitájuk van azzal, amit képviselek, akkor velem vitatkozzanak, érveljenek, mert a címkézés a gyengék eszköze! A nevem Dobrev Klára. És készen állok!”

Dobrev Klára beszédét a Demokratikus Koalíció Facebook-oldalán közvetítettük. 

DK Sajtóiroda