Dobrev Klára levele a Bankszövetség elnökének: Milyen intézkedésekkel védik meg a Babaváró hiteles családokat?

2025.02.25.

Nem elégszünk meg annyival, hogy a Babaváró hitelek problémáját az állam és a bankok egymás között dobálják. A bankoknak lépniük kell, erről már a miniszterelnök is kénytelen volt beszélni. Éppen ezért ma levelet írtam a Bankszövetség elnökének, választ várok arra, milyen konkrét intézkedésekkel védenék meg azokat a Babaváró hiteles családokat, akiknek életét tragédia terheli.

Íme a levél:

A Magyar Bankszövetség elnöke részére
Tisztelt Jelasity Radován!

Számos magyar bank kínál Babaváró hitelt fiatal házaspároknak, és sokan élnek is ezzel, mert ma Magyarországon a legtöbb fiatal párnak az eladósodás az egyetlen lehetőség a közös életük elindítására. De mi történik, ha ezt a közös életet egy tragédia kettétöri? Ha a házaspár egyik tagja meghal, akkor az egyedül maradt férjnek, vagy feleségnek nemcsak a veszteséggel, hanem azzal a teherrel is szembesülnie kell, hogy a közösen vállalt Babaváró hitelt egyedül kell visszafizetnie – függetlenül attól, hogy az életkörülményei rajta kívülálló okok miatt visszafordíthatatlanul megváltoztak.

A jogszabályok ebben a pillanatban a bankok érdekeit nézi. Az állami garancia miatt a pénzintézeteknek valódi kockázatuk nincs, a profitjuk garantált. Mégis, hiába írtam levelet az OTP elnökének, hogy méltányosságból engedjék el a tragédiát átélt családok tartozását, eddig semmilyen érdemi lépés nem történt. Úgy tűnik, a bankok még a halálon is nyerészkednek.

Folyamatosan kapok olyan megkereséseket, hogy segítsek, mert egyáltalán nem egyedi probléma, hogy a házaspár egyik tagja fiatalon meghal. A hangjukat felhangosítottam, a sajtót bejárta annak a két családnak a története, hol az édesanya, vagy édesapa egyedül maradt. És úgy látszik, ez kellett ahhoz, hogy a miniszterelnök is felébredjen. A Parlamentben elismerte, hogy a bankok saját hatáskörben is kidolgozhatnak egy szabályozást, amely megvédi a túlélő házastársat attól, hogy egyedül maradva ellehetetlenüljön.

A Magyar Bankszövetség vezetőjeként az Ön felelőssége, hogy a pénzügyi szektor ne csak a profitot nézze, hanem emberséget is mutasson. A pénz hatalma nem lehet erősebb, mint az igazság. A szabályozás nem vonatkozhat csak a jövőre. Ebben a helyzetben nem lehet megelégedni egy olyan javaslattal, amely a jövőben védené a családokat. Úgy gondolom, hogy elég tisztességes profitot tudtak felhalmozni a bankok ezekből a Babaváró hitelekből ahhoz, hogy segíteni tudjanak azoknak, akik most szembesültek a nehézségekkel.

Várom a válaszát arra, hogy milyen konkrét intézkedésekkel védenék meg azokat a Babaváró hiteles családokat, akiknek életét tragédia terheli.

Üdvözlettel,
Dobrev Klára