Elkészült a Demokratikus Koalíció 19 törvényt módosító, antikorrupciós törvénycsomagja

2024.10.16.

A Demokratikus Koalíció úgy döntött, hogy elvégzi az Orbán-kormány munkáját az Orbán-kormány helyett annak érdekében, hogy hazahozzuk a felfüggesztett európai uniós forrásokat, és megakadályozzuk az uniós pénzek további ellopását. Ezért megírtuk és a parlament elé terjesztjük az antikorrupciós törvénycsomagunkat, amelyet Gyurcsány Ferenc, a DK elnök-frakcióvezetője jelentett be a múlt héten.

 

Ez egy grandiózus törvénycsomag, amely a közélet és a gazdaság minden szintjén fel tudja számolni a mindent átszövő korrupciót. A javaslat elfogadásával összesen 19 törvényt, valamint az Alaptörvényt is módosítaná a parlament, 47 paragrafus keretében. Ilyen átfogó, szakmai szempontból aprólékosan kidolgozott, részletes korrupcióellenes intézkedéscsomagot még soha nem fogadott el a rendszerváltás utáni Országgyűlés. A törvénycsomag a következő főbb pontokat tartalmazza: 

  • Korrupciós illetéket fizetnének azok a cégvezetők és cégtulajdonosok, akiknek a korrupciós ügyei miatt az EU illetékes szervei megbüntetik a magyar államot. A korrupciós illeték „fillérre” megegyezne a Magyarországra kirótt büntetéssel. Ha Tiborcz István ellopja az Elios-ügy kapcsán az uniós támogatást, és emiatt hazánknak büntetést kell fizetnie – ez megtörtént – akkor a büntetés teljes összegét fizesse Tiborcz.

  • Csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez - a törvényjavalat megadná az ehhez szükséges jogi feltételeket. Működjünk szorosan együtt az Európai Ügyészséggel, az EU Csalás Elleni Hivatalával és más uniós nyomozati szervekkel.

  • Több ponton módosítanánk az ügyészségi törvényt, hogy a legfőbb ügyész többé ne akadályozhassa a korrupciós nyomozásokat és vádeljárásokat. Az Európai Bizottság egyik fő kritikája ugyanis az a magyar állammal szemben, hogy a legfőbb ügyész egyszerűen nem hajlandó eljárást indítani a kormányközeli, Fideszhez köthető korrupciós ügyek kivizsgálása, az elkövetők megtalálása és felelősségre vonása érdekében.

  • Megerősítenénk az Állami Számvevőszéket, bővítenénk az antikorrupciós feladatait, például kötelező utóvizsgálatokkal korrupciós ügyekben, korrupciós kockázattérkép készítésével, és a korrupciós jellegű közérdekű bejelentések érdemi vizsgálatával. De természetesen a mostani vezetőit le kell váltani, hiszen Fidesz-pártkatonaként nem várhatjuk, hogy majd pont ők fognak eljárni a fideszes lopások ellen.

  • Azonnal nyilvánosságra hoznánk minden olyan szerződést, amelyben adófizetői forintokat vagy uniós támogatást költ a kormány, közbeszerzéseknél pedig a teljes pályázati dokumentációt. Továbbá bemutatnánk a közbeszerzésen nyertes cég alvállalkozói körét is.

  • A burkolt pártfinanszírozás visszaszorítása érdekében teljes tilalmat rendelnénk el az állami propaganda terjesztésére. Közpénzen az állam nem folytathat politikai propagandát az állam, az önkormányzatok, vagy az általuk tulajdonolt cégek fizetett hirdetései mögé bújva!

  • Megtiltanánk az offshore cégekkel való szerződéskötést az állami területen, és a már eddig megkötött szerződéseket felülvizsgálnánk.

  • A nem átlátható tulajdonosi szerkezetű cégek hazai cégtulajdona esetén a tényleges tulajdonos kötelező cégnyilvántartási bejelentését követelné meg a törvény.

  • Részletes összeférhetetlenségi szabályokat hoznánk annak érdekében, hogy a közbeszerzések előkészítésében és döntésekben részt vevő személyek és a nyertesek között ne lehessen semmilyen kapcsolat. Így többek között kizárnánk ebből a körből a közeli hozzátartozókat.

  • Elzárnánk annak lehetőségét, hogy a fideszes milliárdosok által ellopott közpénzek a magántőkealapokba vándorolhassanak. Ezért jogilag megteremtjük a magántőkealapok nyilvánosságát, a teljes tulajdonosi kör feltérképezése érdekében.

  • Létrehoznánk a nyomozóbírói intézményt. A nyomozóbírók a bírói szervezethez tartoznának és az ügyészségi vezetők vagy érdekkörükbe tartozó személyek, szervezetek által elkövetett bűncselekményekben nyomoznának és látnák el a legfontosabb feladatokat.

  • Igazi pártatlan és korrupcióellenes hatósággá tennénk az Integritás Hatóságot, több jogot adnánk nekik, összhangban az Európai Bizottság elvárásaival. A hatóság felülvizsgálati eljárást kezdeményezhetne, sőt magánvádlóként léphetne fel az uniós pénzekkel kapcsolatos bűncselekményekkel összefüggő büntetőeljárásban.

Sebián-Petrovszki László

A DK országgyűlési képviselője, pártigazgatója 

 

Sebián-Petrovszki László sajtótájékoztatóját a Demokratikus Koalíció Facebook-oldalán közvetítettük.