Tegnap hirdették ki a felsőoktatási ponthatárokat a magyar főiskolák és egyetemek képzési helyeire. Idén is kevesebben jelentkeztek, mint egy évvel ezelőtt, újabb ezer fiatalt veszített a hazai felsőoktatás. A kevés jelentkezőből jól látszik, hogy a fiatalokhoz eljutott a kormány szakbezárásainak, a még kevesebb állami helynek és az egyetemi autonómia módszeres kivégzésének híre.
2010-ben még 140 308-an jelentkeztek hazai főiskolára vagy egyetemre, idén - folyamatos csökkenés után - már csak 105 000-en. Az Orbán-kormány oktatásellenes politikája öt év alatt a jelentkezők negyedét vitte el, hiszen sok szakra már eleve nem hirdettek meg államilag finanszírozott helyeket, a több százezer forintos tandíjakat vagy a röghöz kötést pedig csak nagyon kevesen tudják vállalni. Az évről-évre kevesebb pénzből fenntartott magyar felsőoktatásnak leginkább a külföldi egyetemek a nyertesei, hiszen az elmúlt években megsokszorozódott a külföldi továbbtanulást választó magyar fiatalok száma.
A Demokratikus Koalíció szerint a jelentkezők számának folyamatos csökkenése jól jelzi a magyar felsőoktatás állapotának alakulását. A DK szerint behozhatatlan károkat okoz, hogy a kormány a kevés állami hellyel, a röghöz kötéssel és az egyetemi autonómia leépítésével két kézzel lökdösi a legtehetségesebb magyar fiatalokat a külföldi egyetemek karjaiba.
Niedermüller Péter
EP-képviselő
A DK oktatási-, és foglalkoztatási kabinetjének vezetője