Az energiaszabályozás miatt kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság. Anna-Kaisa Itkonen klíma- és energiapolitikáért felelős szóvivő tájékoztatása szerint az EB többek között azt kifogásolja, hogy a MET nevű offshore cég pályázat és árverés nélkül használhatja a magyar állam számára biztosított nyugati gázvezetéket, ráadásul ezzel olyan több tíz milliárdos haszonhoz juthat, amely az MVM-en keresztül a magyar államot is gyarapíthatná.
A MET mögötti offshore cégháló tulajdonosi köre lehet az egyetlen válasz arra a kérdésre, hogy miért egy offshore hátterű magáncég fölözheti le a hasznot az olcsó nyugati gáz behozatalakor. Mint ismert, a tulajdonosok között Garancsi István, Fidesz-közeli vállalkozó neve is feltűnik.
Ahogy az Európai Bizottság, úgy a Demokratikus Koalíció is kifogásolja, hogy az MVM a magyar állam kárára oligarchákat hoz monopolhelyzetbe a nyugatról érkező gáz kereskedelmében, ezért a DK egy személyes találkozó keretében szeretett volna magyarázatot kérni az MVM-től. Az MVM válaszában elutasította a személyes találkozó lehetőségét, tovább hallgatva arról, amiért az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen.
Kerék-Bárczy Szabolcs
Elnökségi tag
Demokratikus Koalíció