A magyar ellenzék helyzetéről tartott vitát szerdán Berlinben a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) a Magyar Szocialista Párt (MSZP), a Lehet Más a Politika (LMP) és a Demokratikus Koalíció (DK) képviselőinek részvételével.
Az egyik legrégibb és legnagyobb német politikai kutatóintézet úgynevezett magyar vitaköre A demokratikus ellenzék Magyarországon - befolyás, erő és koncepció nélkül? címmel tartott ülést, amelyet Klaus von Dohnanyi egykori német szövetségi oktatási és tudományos miniszter, volt hamburgi főpolgármester, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa vezetett.
A zártkörű beszélgetést az úgynevezett Chatham House szabályok alapján rendezték meg, amelyek a minél nyíltabb vita érdekében előírják, hogy nem lehet nyilvánosságra hozni, ki milyen véleményt fogalmazott meg.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke azt mondta, hogy sokan nem értik, mi történik Magyarországon, sem belföldön, sem külföldön, ezért természetes, hogy kormánypárti és ellenzéki meghívottak részvételével különböző konferenciák, kerekasztal beszélgetések zajlanak Európában, az Egyesült Államokban és máshol.
Ezekről legtöbbször nem is értesül a közvélemény - jegyezte meg.
Berlinben szerdán "az ellenzék véleményére voltak kíváncsiak" - tette hozzá, kifejtve, ilyen helyzetben "egy fontos szabály van: inkább elemzőként kell viselkedni, nem pedig pártpolitikusként, és legalább annyira kell elemeznünk önmagunkat, mint a kormányt és az ország helyzetét".
Hozzátette, hogy a DGAP rendezvényének résztvevői ennek a szabálynak megfeleltek.
(MTI)